středa 28. června 2017

MANAMANA

Knížky z nové edice biblických příběhů Manamana jsem si moc přála a dostala k narozeninám. Pro celou naší rodinu. Název má podle pokrmu od Boha, který izraelci dostávali během svého čtyřicetiletého putování pouští do zaslíbené země. Jednotlivé příběhy ilustrují přední čeští výtvarníci nejmladší generace a text píše autorka, překladatelka a nakladatelka Meandru Ivana Pecháčková. V plánu je zatím 20 starozákonních příběhů, vyšlo jich šest.

 "Mana je symbolem péče Boha o jeho lid. Izraelité potřebovali jíst, aby měli sílu přežít na své dlouhé cestě. My, evropané 21.století také něco potřebujeme, abychom přežili v rychle se měnícím světě. Potřebujeme znát své kořeny, potřebujeme vědět, kým jsme. Abychom byli schopni tolerance a porozumění, abychom dokázali přijmout a pochopit kultury, které jsou pro nás na první pohled cizí a neznámé, potřebujeme především dobře znát kulturu vlastní. Právě proto je dobré, aby se dnešní děti, které mají mnohdy jen povrchní představy o judaismu a křesťanství, se základní biblickou látkou alespoň převyprávěnou formou obeznámily a lépe tak porozuměly kontextu humanistické tradice naší civilizace.
Biblické příběhy spoluutvářejí dětské vnímání Boha, ať už jim rodiče chtějí předat svoji víru, nebo je alespoň přivést k základům naší evropské křesťanské kultury, kterou je potřeba si chránit a už od útlého dětství kultivovat." (Ivana Pecháčková o edici Manamana)


 Ke každé z knížek vyšly i tvořivé otázky pro děti, nám přišel žel jen jeden pracovní list k příběhu David a Goliáš.

 Příběhy si spolu čteme(a vyprávíme podle obrázků, sebe i toho, co děti zajímá)  nejen před spaním, díky tomu, že je to také malý formát, bereme je v neděli do shromáždění (neboli kostela Církve bratrské), kde si hlavně s Františkem prohlížíme, než začne nedělní škola pro děti. Hlavně jsem z edice nadšená, protože obrázkových biblí pro děti, které by měly i krásné ilustrace, je opravdu málo. (Za mě se mi ještě moc líbí Anne de Vries  vypráví dětem a trochu legračně převyprávěná Bible vypráví o Ježíši od Sally Lloyd Jonesové(ilustrace Jago))
P.s.:v pondělí začíná klik: prečítané léto, ke kterému se jako minulý rok připojujeme, tak se tu každý týden podělíme s tím, co čteme a děláme.

6 komentářů:

  1. To je úžasný, to je nádhera. Děkuju moc za tip. Zdravíme a máváme k Berounce od Labe.K.

    OdpovědětVymazat
  2. Juj, ty vypadaji dobre, diky za tip.

    OdpovědětVymazat
  3. Bezvadny, porad jsem hledala inspiraci na dárek k Vánocům a díky Vám jsem našla

    OdpovědětVymazat
  4. Sice o víc jak rok nazpět, ale díky za tip! Hned jsem je musela na Vánoce objednat. A jak došly, nádhera :)

    OdpovědětVymazat

těší mě!